چرا کودکان با شیطنت بیشتر شادتر هستند ؟

 

اغلب والدین با شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های کودکان بی‌حوصله می‌شوند اما باید بدانند این شیطنت‌ها فواید شگفت‌انگیزی برای آینده کودکشان دارد

بسیاری از خانواده‌ها از شیطنت کودکان خود شکایت دارند اما روانشناسان معمولاً پیشنهاد می‌کنند که خونسردی خود را حفظ کنید. از طرفی همیشه سعی دارند از توانایی‌های این بچه‌ها برای والدین توضیح دهند زمانی که احساس کردید در برخورد با چنین بچه‌های شیطانی کنترل خود را ازدست‌داده‌اید، بهتر است که یک‌نفس عمیق بکشید و در مورد تأثیر رفتار خودتان با آن‌ها و همچنین آینده آن‌ها کمی بیشتر فکر کنید.

امروز در این قسمت از رازهای تربیت فرزند قصد داریم 9 دلیلی را برای شما بیان کنیم که چرا هرچقدر اجازه بیشتری به بچه‌ها برای شیطنت می‌دهیم، باعث می‌شویم که آن‌ها شادتر از گذشته باشند؟

مزایایی که شیطنت کودکان برای آن‌ها دارد

1. آن‌ها مستقل‌تر می‌شوند وازنشان دادن خود واقعی‌شان بیم ندارند

هر کودکی دوست دارد که رفتار شخصی خودش را داشته باشد و تحت تأثیر دیگران قرار نگیرد. کودکان مایل‌اند که خودشان را همان‌گونه که هست نشان دهند و اگر والدین مدام سعی داشته باشند که کودک را ساکت کنند و یا رفتارهای او را سرکوب کنند، باعث می‌شوند که کودک منزوی شود اما در مقایسه کودکانی که اجازه شیطنت بیشتری داشته باشند، از نشان دادن شخصیت واقعی و مستقل خود ترس ندارند و هرگز از قضاوت شدن نخواهند ترسید و به همین دلیل شادتر خواهند بود.

2. با این کار جهان اطراف خود را بهتر می‌شناسند.

کودکان از احساسات خود برای ارتباط برقرار کردن با جهان استفاده می‌کنند و آن‌ها کاملاً دوست‌داشتنی هستند و حتی سروصداهایشان هم می‌تواند لذت زیادی را به ما بدهد. کودکان معمولاً نمی‌توانند یک ثانیه هم آرامش داشته باشند و اگر والدین کودکان را به ساکت کردن و پنهان کردن درونیات خود مجبور کنند، باعث می‌شوند که کودک فرصت شناخت دنیای اطراف خود را از دست بدهد. در مقابل کودکان سرکش و شیطان می‌توانند کنجکاوی خود را نسبت به محیط ارضا کنند و درنتیجه احساس بهتری نسبت به خوددارند.

3. الگوی رفتار طبیعی را دنبال می‌کنند.

بیشتر کودکان فعال هستند و سعی دارند که شیطنت خود را به دیگران نشان دهند. آن‌ها از نشان دادن احساسات خود نمی‌ترسند و همیشه به دنبال تجربه‌های جدید می‌باشند. گاهی اوقات هیجان خود را بیش‌ازحد نیز بروز می‌دهند. اگر کودک شما کارهایی را با صدای بلند انجام داد، بهتر است که به او خرده نگیرید و این کار باعث می‌شود که اعتمادبه‌نفس او به‌طور طبیعی بالاتر برود.

4. توانایی بهتری برای مدیریت احساساتشان پیدا می‌کنند.

کودک شیطان به‌راحتی می‌تواند با احساسات درونی خود ارتباط برقرار کند و رفتار روحیه خود را سریعاً بفهمد. این کار باعث می‌شود که در آینده نیز با مشکل کمتری مواجه شود.

این کودکان دوست دارند که سلامت خود را به همه نشان دهند و حتی از نشان دادن احساسات نیز نمی‌ترسند و به همین دلیل راحت می‌توانند در شرایط سخت احساسات خود را شناسایی کنند و رفتار طبیعی‌تر از خودشان نشان دهند.

5. آن‌ها به حرف دیگران گوش نمی‌دهند.

بچه‌های شیطان و بازیگوش به دنبال تائید دیگران نیستند. آن‌ها می‌دانند که چه چیزی برایشان خوب است و هیچ‌گاه از دنبال کردن راه خود نمی‌ترسند. حتی با شکست خوردن نیز مشکلی ندارند و برای آن‌ها هیچ شرایطی وجود ندارد که از پس آن برنیایند. این کودکان از اشتباه کردن یا احمق به نظر رسیدن نمی‌ترسند و عقیده خودشان برایشان از همه مهم‌تر است.

6. تلاش ندارند که عشق دیگران را برای خودشان بخرند.

کودکان بازیگوش احساسات خود را کنترل می‌کنند و دوست داشته شدن از طرف دیگران برای آن‌ها اهمیتی ندارند. این کودکان سعی می‌کنند که امنیت اطراف خود را حفظ کنند اما بیش‌ازحد دست‌وپا نمی‌زنند و آن‌ها برای این‌که توجه دیگران را جلب کنند، اقدام خاصی انجام نخواهند داد.

7. آن‌ها خلاق‌تر هستند.

 کودکان بازیگوش توانایی تصور کردن را به‌طور نامحدود دارند و مشتاق هستند که ایده‌های دیگران را بشنوند. در سنین نوجوانی این بچه‌ها درون خلاق خود را از تمام جنبه‌های زندگی نشان می‌دهند و می‌توانند هر مشکل را از دو بعد بررسی کنند. آن‌ها از نشان دادن خودشان ترسی ندارند و درنتیجه اجازه می‌دهند که هر فکر و عقیده‌ای در آن‌ها باعث ایجاد خلاقیت شود.

8. مهارت بهتری در حل مشکلات دارند.

بچه‌های خجالتی و مطیع معمولاً از کمبود اعتمادبه‌نفس و مشکلات درونی زیادی رنج می‌برند و همچنین احساسات آن‌ها سرکوب می‌شود اما بچه‌های بازیگوش به‌راحتی می‌توانند با جهان اطراف ارتباط بهتری برقرار کنند و درنتیجه مهارت بهتری در حل مشکلات پیدا می‌کنند. آن‌ها معمولاً استرس کمتری دارند و صبورتر می‌باشند.

9. آن‌ها می‌دانند همان‌گونه که هستند، عالی‌اند.

کودکان بازیگوش دوست ندارند که خودشان را برای بهتر به نظر رسیدن تغییر دهند. آن‌ها خودشان را شایسته بهترین‌ها می‌دانند و سعی ندارند که خود واقعی را تغییر دهند و هیچ‌گاه برای تائید و دوست داشته شدن این کار را خلاف میل خودشان انجام نمی‌دهند.

نکته مهم: اجازه دادن به کودکان برای شیطنت به این معنا نیست که او را به حال خود رها کنید درواقع شما باید نامحسوس همیشه مراقب رفتار و کارهای آن‌ها باشید تا مبادا آسیبی به خود وارد نکنند.

۵
از ۵
۱۴ مشارکت کننده