​سایت رسمی شورای هیئات مذهبی استان قم 

سخنرانی در مورد اسوه حسنه استاد رضایی

 

سخنرانی از حجت الاسلام محمد رضایی تهرانی با موضوع «رسول الله (ص) اسوه حسنه»، جلسه سوم، سال ۱۳۹۹

«لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیرًا»
«البته شما را به رسول خدا (چه در صبر و مقاومت با دشمن و چه دیگر اوصاف و افعال نیکو) اقتدایی نیکوست، برای آن کس که به (ثواب) خدا و روز قیامت امیدوار باشد و یاد خدا بسیار کند.»

درباره روز تولد رسول خدا در ماه ربیع قدری اختلاف است. عالب براداران اهل سنت روز تولد حضرت رسول را دوازدهم ربیع الاول می دانند که از شیعیان هم محدث بزرگ مرحوم شیخ کلینی صاحب کتاب ارزشمند کافی معتقد است که حضرت در دوازدهم متولد شده اند. بیشتر علمای شیعه میلاد حضرت را در روز هفدهم می دانند. به همین جهت هفته در بر دارنده دوازدهم تا هفدهم، هفته وحدت بر محوریت وجود نازنین رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم معرفی شده است. سر تقابل دشمنان با رسول الله آن است که غالبا متوجه گرایش جهانی بشریت به وجود نازنین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم شده اند. و به همین جهت برای کم رنگ کردن درخشش پیامبر تلاش می کنند.

«یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ»
«کافران می‌خواهند تا نور خدا را به گفتار باطل (و طعن و مسخره) خاموش کنند و البته خدا نور خود را هر چند کافران خوش ندارند کامل و محفوظ خواهد داشت.»

امام عسکری سی شاخصه از شخصیت رسول خدا را در غالب صلوات مطح کرده اند. برای شناخت رسول خدا، مهمترین و مطمئن ترین راه پنج مسیر وجود دارد. غیر از این مسیرها، راه ناقص یا منحرفانه خواهد بود.
یک بررسی خالق رسول الله درباره رسول الله. باید ببینیم قرآن رسول خدا را چگونه معرفی می کند.
دو شناخت رسول خدا از لسان و بیان خود رول خدا.
سه برآورد کلمات امیرالمومنین علی علیه السلام.
چهار ارزیابی کلمات حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها.
پنج بررسی کلمه ائمه معصومین علیهم السلام
 

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده